Programul Liturgic

28 Aprilie 2019 orele 00:00

DUMINICA INVIERII / INVIEREA DOMNULUI (Sf.Pasti)

Tot in aceasta zi vom savarsi cu incepere de la ora 12 pm Slujba Celei de-a doua Invieri  in cadrul careia se va citi Evanghelia zilei in mai multe limbi! Slujba va dura aproximativ 45 minute!

Cu binecuvantarea Inalt Preasfintitului Nathaniel, Parintele Vicar Dan Hoarste va vizita Parohia Sfantul Ioan Valahul in aceasta zi si vom savarsi Slujba celei de-a doua Invieri impreuna ! 

Fiind un eveniment deosebit in viata comunitatii noastre va rugam sa veniti in numar cat mai mare sa cantam impreuna Hristos a inviat si sa ciocnim un ou rosu! 

La inceput de urcus duhovnicesc va cer iertare pentru cele spuse sau facute si va indemn sa faceti la fel catre cei dragi chiar daca v-au gresit cu ceva!  Din dragoste ne-a creat Dumnezeu si tot din dragoste pentru noi tine aceasta lume: acea dragoste pe care suntem capabili sa o intoarcem catre El si catre aproapele! 

27 Aprilie 2019

Sfanta si Marea Sambata / Canonul Sambetei celei Mari 

 Sf. Liturghie incepe la orele 11:30 PM

26 Aprilie 2019 Orele 6:30 PM

Sfanta si Marea Vineri

25 Aprilie 2019

Sfanta si Marea joi ( Denia celor 12 Evanghelii) 

Sf. Liturghie incepe la orele 6:30 PM

21 Aprilie 2019

Duminica a Vl-a din Post(a Floriilor) /  Intrarea Domnului in Ierusalim

Sf. Liturghie incepe la orele 11:00 AM

Vom sfinti stalparile aduse de credinciosi si vom avea si masa lunara de strangere de fonduri ! 

Tot in aceasta zi va asteptam cu copiii pentru Sfanta Impartasanie si pentru Egg Hunt-ul atat de drag lor ! 

In primele 5 saptamani ale postului se va savarsi Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare si de  aceea va rog sa veniti si sa ascultati rugaciunile ce vor fi citite cu voce tare spre a sufletului bucurie!

 Deasemenea vom incerca sa invatam si Sfanta Liturghie in cantare omofona pentru a participa mai activ la cantarile din cadrul Sf.Liturghii ! Cantanad si rugandu-ne impreuna speram sa ne si mantuim impreuna si sa ajungem cu binecuvantare la Ziua Invierii

Randuiala Sfintei Liturghii a Sf.Vasile  cel Mare, Taina Marturisirii si pomenirile din cadrul slujbelor vor face ca slujba sa fie putin mai lunga! Toate pentru ca sufletul nostru sa se bucure mai mult de rugaciune si de cele randuite!

14 Aprilie 2019

Duminica a V-a din Post ( a Cuv. Maria Egipteanca )

Sf. Liturghie incepe la ora 11 AM

13 Aprilie 2019.

Taina Sfantului Maslu

Sf. Liturghie incepe la orele 5PM.

​Impreuna cu un sobor de preoti ne vom ruga pentru sanatate la Taina Sfantului Maslu!

11 Ianuarie 2015

Duminica după Botezul Domnului(Începutul propovăduirii Domnului); Ev. Matei IV, 12-17

Sf. Liturghie incepe la ora 11am;

Scoala Dumnicala isi incepe cursurile la ora 12:00 pm;

Sedinta Consiliului Parohial incepand cu ora 02:30 pm.

7 Ianuarie 2015

(†) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului

Dezlegare la pește; Nu se fac nunți.

6 Ianuarie 2015

(†) Botezul Domnului (Boboteaza)

Sf. Liturghie incepe la ora 05:00 pm;

Slujba Aghiasmei Celei Mari incepe la 07:00 pm;

4 Ianuarie 2015

Duminica dinaintea Botezului Domnului(Botezul lui Ioan); Ev. Marcu I,

Sf. Liturghie incepe la ora 11am;

Scoala Dumnicala isi incepe cursurile la ora 12:00 pm;

1 Ianuarie 2015

(†) Taierea imprejur cea dupa trup a Domnului (†) Sfantul Ierarh Vasile cel Mare

Sf. Liturghie incepe la ora 10 am

28 Decembrie 2014

Sf. 20.000 de Mc. arşi în Nicomidia; Sf.Simeon din Sf. Munte Duminica după Naşterea Domnului (Fuga în Egipt; Ev. Matei II, 13-23;

Sf. Liturghie incepe la ora 11am

27 Decembrie 2014

A treia zi de Crăciun; †) Sf. Ap. Întâiul Mc. şi Arhid. Ştefan; Sf. Cuv. Teodor Marturisitorul (Sâmbăta după Naşterea Domnului)

Sf. Liturghie incepe la ora 10 am

25 Decembrie 2014

(†) Naşterea Domnului (Crăciunul)

Sf. Liturghie incepe la ora 10 am.

21 Decembrie 2014

Sf. Mc. Iuliana; Sf. Mc. Temistocle (Dezlegare la peste ulei și vin) Duminica dinaintea Naşterii Domnului (a Sf. Părinţi după trup ai Domnului; Genealogia Mântuitorului); Ap. Evrei XI, 9-10; 32-40; Ev. Matei I, 1-25; glas 3, voscr. 6

Sf. Liturghie incepe la ora 11am;

14 Decembrie 2014

Sf. Mc. Tirs, Calinic, Filimon, Arian şi Apolonie (Dezlegare la pește) Duminica a XXVIII-a după Rusalii (a Sf. Strămoşi; Pilda celor poftiţi la cină); Ev. Luca XIV, 16-24

Sf. Liturghie incepe la ora 11am 

7 Decembrie 2014

†) Sf. Mc. Filofteia de la Curtea de Argeş; Sf. Ambrozie, Ep. Mediolanului (Dezlegare la pește) Duminica a XXVII-a după Rusalii (Tămăduirea femeii gârbove); Ev. Luca XIII, 10-17.

Sf. Liturghie incepe la ora 11am;

6 Decembrie 2014

†) Sf. Ier. Nicolae, Arhiep. Mirelor Lichiei (Dezlegare la pește)

 

Sf. Liturghie incepe la ora 10 am. 

30 Noiembrie 2014

+Sfantul Apostol Andrei

Dregatorul bogat pazirea poruncilor - Ap. I Corinteni IV, 9-16Coloseni III, 12-16Ev. Ioan I, 35-51Luca XVIII, 18-27glas 8, voscr. 3

23 Noiembrie 2014

+ Sfantul Cuvios Antonie de la Iezeru Valcea

Bogatul caruia i-a rodit tarina - Ap. Efeseni V, 9-19Ev. Luca XII, 16-21glas 7, voscr. 2

 

  Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

 

16 Noiembrie 2014

+ Sfantul Apostol si Evanghelist Matei

Pilda samarineanului milostiv - Ap. Efeseni IV, 1-7Ev. Luca X, 25-37glas 6, voscr. 1

 

Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

9 Noiembrie 2014

Sf. Mc. Onisifor si Porfirie. Sf. Ier. Nectarine facatorul de minuni

Predica la Duminica a XXIV-a dupa Rusalii - Ap. Efeseni II, 14-22Ev. Luca VIII, 41-56glas 5, voscr. 11 (Invierii ficei lui Iair)

 

Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

 

2 Noiembrie 2014

Sfintii Mucenici Achindin, Pigasie, Aftonie, Elpidifor si Agapie

Bogatul nemilostiv si saracul Lazar - Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Luca XVI, 19-31glas 4, voscr. 10

 

Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

1 Noiembrie 2014

Sfintii doctori fara de arginti Cosma si Damian (Pomenirea Mortilor – Mosii de Toamna)

Slujba de pomenire incepe la ora 10:00.

26 Octombrie 2014

Sfantul Mucenic Dimitrie

 

Sfantul Mucenic Dimitrie, Izvoratorul de Mir - Ap. II Timotei  II, 1-10Evrei XII, 11-1325-27Efeseni II, 4-10Ev. Matei VIII, 

23-27Ioan XV, 17-27XVI, 1-2Luca VIII, 26-39glas 3, voscr. 9

Vindecarea demonizatului din tinutul gherghesenilor - Ap. II Timotei II, 1-10Evrei XII, 11-1325-27Efeseni II, 4-10Ev. Matei 

VIII, 23-27Ioan XV, 17-27XVI, 1-2Luca VIII, 26-39glas 3, voscr. 9

 

Sf. Liturghie incepe la ora 9AM

19 Octombrie 2014

Sfantul Proroc Ioil - Ap. Galateni II, 16-20Tit III, 8-15Ev. Luca VIII, 5-15Ioan XVII, 1-13glas 2, voscr. 8 Evanghelia Ioan XIX 6-11

 

Sf. Liturghie incepe la ora 11AM.

12 Octombrie 2014

Sfintii Mucenici Tarah, Prov si Andronic - Ap. Galateni I, 11-19Ev. Luca VII, 11-16glas 1, voscr. 7

 

Predica la Duminica a XX-a dupa Rusalii - Ap. Galateni I, 11-

19Ev. Luca VII, 11-16glas 1, voscr. 7

 

Sf. Liturghie incepe la ora 11AM 

5 Octombrie 2014

Sfanta Haritina - Ap. II Corinteni XI, 31-33XII, 1- 9Ev. Luca VI, 31-36glas 8, voscr. 6

 

Predica de pe munte - Iubirea vrajmasilor - Ap. II Corinteni XI, 31-

33XII, 1-9Ev. Luca VI, 31-36glas 8, voscr. 6

 

Sf. Liturghie incepe la ora 11AM 

 

28 Septembrie 2014

Duminica a XVIII-a dupa Rusalii (Pescuirea Minunata)

  • Evanghelia Luca V 1-11

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

21 Septembrie 2014

Duminica dupa Inaltarea Sf. Cruci (Luarea Crucii si Urmarea lui Hristos)

  • Evanghelia Marcu VIII 34-

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

 

14 Septembrie 2014

Inaltarea Sf Cruci (Judecarea si Rastignirea lui Iisus)

  • Evanghelia Ioan XIX 6-11

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

8 Septembrie 2014

Nasterea Maicei Domnului

  • Evanghelia Luca I 39-56

 

7 Septembrie 2014

Duminica dinaintea Inaltarii Sf. Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim)

  • Evanghelia Luca X-33-42 si XI 27-28

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

29 Iunie 2014

Sfintii Apostoli Petru si Pavel

  • Duminica III-a dupa Rusalii (Despre grigile vietii)

  • Evanghelia Matei XVI-a 13-19

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

24 Iunie 2014

Nasterea Sf Ioan Botezatorul

22 Iunie 2014

Duminica II-a dupa Rusalii (a Sfintilor romani si americani)

  • Evanghelia Matei IV 18-23

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

 

15 iunie 2014

Duminica I-a dupa Rusalii

  • Evanghelia Matei C 32-38 – inceputul postului Sf. Ap. Petru si Pavel

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

9 Iunie 2014 - Luni

Sf Treime

8 Iunie 2014

Pogorirea Duhului Sfint (Rusaliile)

  • Duminica a VIII-a dupa Pasti

  • Evanghelia Ioan VII 37-53

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

1 Iunie 2014

Duminica a VII-a dupa Pasti (a Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic)

  • Evanghelia XVII 1-13

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

29 Mai 2014

Inaltarea Domnului (ziua eroilor)

  • Vecernie la ora 7PM

25 Mai 2014

Duminica a VI-a dupa Pasti (a orbului)

  • Evanghelia Ioan IX-1-38

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

21 Mai 2014

Sf. Imparati Constantin si Elena

18 Mai 2014

Duminica a V-a dupa Pasti (a sanmarineancei)

  • Evanghelia Ioan IV-5-42

  • Sf. Liturghie archieresca incepe 10AM

Va participa Presfintitul Irineu si Diaconul Sebastian

11 Mai 2014

Duminica a IV-a dupa Pasti (a slabanogului)

  • Evanghelia Ioan V-1-15

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

 

4 Mai 2014

Duminica a III-a dupa Pasti (a mironositelor)

  • Evanghelia Marcu XV-43-47 si XVI–1-8

  • Sf. Liturghie incepe la ora 11AM 

27 Aprilie 2014

Duminica a II-a după Paşti (a Sf. Ap. Toma); Ap. Fapte V, 12-20; Ev. Ioan XX, 19- 31; glas 1, voscr. 1

  • Sfânta Liturghie 11:30 am;

  • Şcoala Duminicală 12: 00 pm.

25 Aprilie 2014

†) Izvorul Tămăduirii; Sf. Ap. şi Ev. Marcu; †) Sf. Cuv. Vasile de la Poiana Mărului (Harţi.)

  • Sfinţirea apei 07:00 PM

23 Aprilie 2014

†) Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă; Sf. Mc. Valerie (Harţi)

20 Aprilie 2014

(†) Duminica Sf. Învieri (Sf. Paşti); Ap. Fapte I, 1-8; Ev. Ioan I, 1-17

  • Vecernia Învierii Domnului (a doua Înviere) 01:30 pm.

19 Aprilie 2014

Sf. Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie (Post negru)

  • Spovedanii –  9:00 am to 10:00 am – pentru programare va rugam sa-l sunati  parinte in avans.

  • Slujba Învierii Domnului 11:30 pm - 2:30 am.

Va rugam: veniti devreme ca sa gasiti loc de parcat. Voluntari vor ghida traficul in parcare. Vom avea cateva standuri de vandut lumanari mari cu aparatori de vant.

18 Martie 2014

Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Ier. Cosma, Ep. Calcedonului; Sf. Mc Ioan din Ianina (Sf. şi Marea Vineri - Scoaterea Sf. Aer; Denia Prohodului Domnului) (Zi aliturgică) (Post negru)

  • Spovedanii 6:00 pm - 7:00 pm

  • Denia si Prohodul Domnului 7:00 pm - 9:30 pm.

17 Aprilie 2014

Sf. Mc. Simeon, Ep. Persiei; Sf. Acachie, Ep. Melitinei (Sf. şi Marea Joi - Pomenirea morţilor; Denia celor 12 Evanghelii) (Post)

  • Sfânta Liturghie 9:00 am - 11:00 am;

  • Spovedanii 6:00 pm - 7:00 pm

  • Denia celor 12 Evanghelii 7:00 pm- 9:30 pm.

13 Aprilie 2014

(†) Duminica a VI-a din Post (a Floriilor - Stâlpărilor); Ap. Filipeni IV, 4-9; Ev. Ioan XII, 1-18

  • Sfânta Liturghie 11:30 am;

  • Şcoala Duminicală 12: 00 pm;

  • Program de spovedanie începând cu ora 11:30 am;

  • Masa obştească (cu peşte) – în sala sociala – 02:00pm.

6 Aprilie 2014

Duminica a V-a din Post (a Cuv. Maria Egipteanca); Ap. Evrei IX, 11-14; Galateni III, 23-29; Ev. Marcu X, 32-45; Luca VII, 36-50; glas 8, voscr. 8

  • Sfânta Liturghie 11:30 am;

  • Şcoala Duminicală 12: 00 pm;

  • Program de spovedanie începând cu ora 11:30 am.

30 Martie 2014

Duminica a IV-a din Post (a Sf. Ioan Scărarul; Vindecarea fiului lunatic); Ap. Evrei VI, 13-20; Efeseni V, 8-19; Ev. Marcu IX, 17-32; Matei IV, 25; V, 1-12;

  • Sfânta Liturghie 11:30 am;

  • Şcoala Duminicală 12: 00 pm;

  • Program de spovedanie începând cu ora 11:30 am.

23 Martie 2014

Duminica a III-a din Post (a Sf. Cruci); Ap. Evrei IV, 14-16; V, 1-6; Ev. Marcu VIII, 34- 38; IX, 1;

  • Sfânta Liturghie 11:30 am;

  • Şcoala Duminicală 12: 00 pm;

  • Program de spovedanie începând cu ora 11:30 am;

16 Martie 2014

Duminica a II-a din Post (a Sf. Grigorie Palama; Vindecarea Slăbănogului din Capernaum); Ap. Evrei I, 10-14; II, 1-3; VII, 26-28; VIII, 1-2; Ev. Marcu II, 1-12; Ioan X, 9-16;

  • Sfânta Liturghie 11:30 am;

  • Şcoala Duminicală 12: 00 pm;

  • Program de spovedanie începând cu ora 11:30 am;

  • Concurs de pictură pe teme religioase – Faza Finală – 02:00pm;

  • Şedinta Consiliului Parohial 02:30 pm.

14 Martie 2014

Sf. Cuv. Benedict din Nursia; Sf. Mc. Alexandru din Pidna (Post)

  • Slujba Sfântului Maslu – 07:00 pm.

9 Martie 2014

Duminica I din Post (a Ortodoxiei); Ap. Evrei XII, 1-10; Evrei XI, 24-26; 32-40; Ev. Matei XX, 1-16; Ioan I, 43-51;

  • Sfânta Liturghie 11:30 am;

  • Rugăciunile Sf. Metodie patriarhul Constatinopolului închinate biruinţei ortodoxiei 02:00 pm;

  • Şcoala Duminicală 12: 00 pm.

2 Martie 2014

Duminica Lăsatului sec de brânză (a Izgonirii lui Adam din Rai); Ap. Romani XIII, 11- 14; XIV, 1-4; Ev. Matei VI, 14-21;

  • Sfânta Liturghie 11:30 am;

  • Şcoala Duminicală 12: 00 pm;

  • Concert Dedicat Mamei 02:30 pm.

29 Decembrie 2013

Duminica dupa Nasterea Domnului

Fuga in Egipt

Ev. Matei II, 13-23

Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

25 Decembrie 2013

Nasterea Domnului

Slujba va incepe la ora 10 :00 AM cu Utrenia Nasterii Domnului urmata de Sf. Liturghie.

1 Decembrie, 2013

Duminica – a 15-a dupa Rusalii si Ziua Romaniei

Cea mai mare porunca din legeEv. Matei XII, 35-46Sf.

Liturghie incepe la ora 11AM.

 

Ziua Romaniei – Evenimentul va fi marcat de un spectacol de poezie, dansuri populare, recital la pian si, nu in ultimul rind, o rugaciune de multumire catre Dumnezeu.

Organizarea apartine doamnei Maria Laza, profesoara scolii duminicale.

8 Decembrie 2013

Duminica a 27-a dupa Rusalii

Tamaduiarea femeii garboveEv.

Luca XIII, 10-17

Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

15 Decembrie 2013

Duminica a 28-a dupa Rusalii

Pilda celor poftiti la cina

Ev. Luca XIV, 16-24

Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

22 Decembrie 2013

Duminica inaintea Nasterii Domnului

Genealogia Mantuitorului

Ev. Matei I, 1-25

Sf. Liturghie incepe la ora 11AM

 

In aceasta duminica dupa Sf. Liturghie, sinteti invitati cu mic si mare sa participati la concertul de colinde sustinut de copiii scolii duminicale. Organizarea apartine doamnei Maria Laza (profesoara scolii duminicale).

 

Dupa concert copiii o sa-l intimpine pe Mos Craciun si se vor bucura de frumoasele cadouri oferite in cinstea Nasterii Domnului.

Please reload

© 2017 by St. John of Wallachia